fbpx

Karar Verdikten Sonra Ne Yapmak Gerekir?

Kordon kanı ve kordon dokusu kök hücreleri çok değerli oldukları ve sadece doğumda alınabildikleri için doğumdan uygun bir süre önce aile tarafından saklatma kararı netleştirilmiş olmalıdır. Önerilen, gebeliğin 28. haftasından sonra alınan kararın doğum hekimi ile paylaşılmasıdır.
Aileler, doğacak bebeklerinin kordon kanı ve/veya kordon dokusunun saklanmasına karar verdiğinde, Acıbadem Kordon Kanı Bankası Famicord Group’a ve doğum yaptıracak hekimlerine en kısa sürede bilgi vermelidir. Bu sayede gerekli hazırlıklar yapılarak, malzeme ve belgeler doğum anında hazır bulundurulabilecektir.
Kordon kanı ve/veya kordon dokusu alma işleminin bu konuda yetkin kişiler tarafından yapılması gerekir. Bu kişiler, anne adayının kendi doğum hekimi veya doğum yapılan hastanedeki yetkin sağlık profesyonelidir.
Alınan kordon kanı ve/veya kordon dokusu alındığı sağlık ünitesinden Acıbadem Kordon Kanı Bankası Famicord Group laboratuvarına ulaştırılır. Laboratuvarda yapılan ön inceleme ve kalite kontrol testleri sonrası, uygun bulunursa kalıcı saklamaya alınır. Bundan sonra ürün, ailenin kontrolü ve isteği doğrultusunda uzun yıllar saklanabilir. Tedavi ihtiyacı doğması halinde, saklanan kordon kanı ve/veya kordon dokusu kök hücreleri, ailenin onayı ve tedavi ünitesinden yapılan talep doğrultusunda hastada kullanılmak üzere ilgili sağlık kuruluşuna iletilir.